V našem časopisu pravidelně prezentujeme pejsky a kočičky z útulků, kteří hledají nový domov. A protože se nás dost často ptáte na radu, kam máte směřovat svoji pomoc a jak pomáhat co nejlépe a nejúčinněji, rozhodli jsme se tyto rady dát i na naše stránky.
Chcete pomáhat, ale nevíte, jak na to? Nechcete naletět podvodníkům a rádi byste svou podporu poskytli tam, kde to opravdu potřebují a zaslouží si ji?
Dnes už je útulků, spolků a nejrůznějších depozit tolik, že snad jen v těch nejmenších vískách na žádný nenarazíte. Ale jak poznat ten opravdu solidní? Tak se na to pojďme kouknout, tady máte návod krok za krokem.
JAKÝ JE TEN SPRÁVNÝ ÚTULEK
Nejprve si samozřejmě zjistěte co nejvíce informací o vyhlédnutém útulku či spolku. V dnešní době internetu je to více než snadné.
Co byste měli na jeho webu snadno najít:
- aktuální informace o činnosti útulku (jaké třeba pořádá akce, u psího útulku to může být třeba venčení pejsků, kočičí zas může dělat umisťovací výstavy apod.);
- aktuální nabídka zvířat vč. informací o těch umístěných (nemusí jich být hned zástupy, ale pár příběhů dokreslí zájem útulku o jeho svěřence);
- pravidelné zveřejňování Výročních zpráv;
- průhledné hospodaření – transparentní účet je samozřejmostí (viz dále), stejně jako řádně osvědčená veřejná sbírka aj.;
- nechybí kontakt (ideálně i adresa a telefon, nejen mail).
Zjistěte si reference
Pokud prohlídka webu dopadla (pro útulek) dobře, poptejte se známých (nejlépe osobně, ale můžete to zkusit i na sociálních sítích), zda útulek znají a co o něm případně vědí. Ale pozor – na internetových diskusích zas nevěřte slepě úplně všemu, musíte si uvědomit, že jsou i lidé, kterým útulek třeba odmítl dát do péče zvíře, protože se mu ten člověk „nezdál“, a dotyčný se pak mstí pomluvami a očerňováním. Nicméně, nutno přiznat, že skutečně existují útulky se špatnou pověstí, u kterých nejde o pomluvy, ale o smutnou realitu. Těm se samozřejmě vyhněte obloukem!
Osobní návštěva
Jste tedy rozhodnuti pomoci konkrétnímu zařízení? Navštivte ho, ať vidíte, kam jdou vaše peníze! Nelitujte času ani případných kilometrů – přílišná, ničím nepodložená, důvěra by se vám mohla šeredně vymstít.
Co byste měli sledovat při osobní návštěvě:
- čistota a celkové prostředí v útulku
- viditelná „spokojenost“ psů/koček
- jak jsou vstřícní majitelé/pracovníci – zda vám ochotně odpovídají, jak se chovají ke zvířatům atd.
- dárky a veškerou pomoc ihned zdokumentují (a následně třeba prezentují na svém webu či facebooku), na finanční dary vám rádi vystaví sponzorské potvrzení atd.
- jaké aktivity útulek koná mimo vlastní provoz – zda se třeba účastní na umístovacích výstavách aj. akcích, nebo dokonce něco i sám pořádá.
ANKETA – VAŠE NÁZORY
Na internetu jsme uspořádali anketu, v níž jsme položili tyto otázky: Proč jste se rozhodli pomoci některému útulku? Čím vás ten konkrétní útulek přesvědčil?. A čím třeba některý naopak odradil? Zde jsou výsledky:
- Transparentní hospodaření a účet – 28 %
- Na doporučení známých, z internetu 17 %
- Útulek je v místě mého bydliště – 13 %
- Osobní návštěva – 12 %
- Znám ho už dlouho – 8 %
- Je hodně aktivní – 7 %
- Mají moc zvířat a potřebují pomoc – 6 %
- Znám lidi v útulku – 5 %
- Je tam čisto – 3 %
- Mám od nich kočku/psa – 1 %
Zmiňme také některé z názorů připojených pod anketou:
Alena Klesová: Hlavní je transparentnost, pověst útulku nebo sdružení. Snad bych dodala, že jsem se několikrát také spletla, protože těch, co zneužívají zvířata k tomu, aby se jim dobře žilo, je bohužel hodně a dokážou lidi oblbnout.
Eva Iltisová: Já našla svůj „srdcový útulek“ při hledání kočičky, kterou bych mohla adoptovat virtuálně. Nejdřív mi padl do oka Ferda, pak jsem dlouze studovala informace kolem útulku, jela tam, a bylo to.
Eva Zelenková: Útulek jsem si našla díky registraci v Catmanii (velmi oblíbená FB skupina milovníků koček – pozn. red.). Protože v našem městě útulek není, jen spolek pro kočky a depozita (kde také pomáhám nákupem krmiva a odchovala jsem několik kočiček do jejich 3–4 měsíců, než našly domov). Zaujal mne útulek Srdcem pro kočky a jela jsem se tam osobně podívat. Moje návštěva předčila očekávání a výsledkem mého nadšení je virtuální adopce dvou kluků kočičích.
David Chytka: Zařízení by mělo být oficiální, tedy registrované Státní veterinární správou a mít přidělené a tedy i zveřejněné identifikační číslo. Jedině takové zařízení je pod dohledem a pravidelně kontrolováno.
Jaké máte zkušenosti vy? Jak jste si vy vybrali ten „váš“ útulek a jak mu pomáháte? Napište nám o tom! Ty nejzajímavější příspěvky rádi otiskneme. Pište na redakce@haf-mnau.cz.
Článek vyšel v čísle HM 1-2/2016